Zahrát si s šachovým velmistrem okupujícím 20. místo světového žebříčku je výzva a čest pro každého amatérského hráče šachu.

Některým se to ani během své dlouhé kariéry nemusí poštěstit. Právem proto zavládlo nadšení v řadách napajedelských šachistů, když na pozvání dlouholetého člena šachového oddílu pana Emila Macury, zavítal do našeho města dlouhodobě nejlepší český šachista DAVID NAVARA. V rámci velmistrovy návštěvy byla připravena beseda s širokou veřejností a simultánní hra s dvaceti soupeři.

Návštěva byla naplánována na druhý zářijový víkend a celá akce spojená s besedou a simultánní hrou proběhla v zasedacím sále městské radnice. David Navara byl přivítán starostkou města Napajedla paní Ing. Irenou Brabcovou a milého přivítání se mu dostalo i od všech členů TJ FS Napajedla, z.s. V 15:00 hod. byla zahájena beseda, během níž velmistr Navara, odpovídal na všetečné otázky z řad šachové veřejnosti, ale i laiků. Dotazy se točily jak kolem šachového stolu, tak kolem osobního života a ne zřídka se vztahovaly i k filozofii šachového sportu a budoucnosti této krásné hry. Otázky odborníků směřovaly do zákulisí světové šachové špičky. „Cítíte se nervózní, když hrajete se světovou jedničkou Magnusem Carlsenem? Kdo podle vás vyhraje nadcházející mistrovství světa? Jaké vztahy panují mezi profesionálními šachisty?“ Na tyto, ale i jiné otázky například z oblasti využití svého volného času, odpovídal velmistr David Navara velmi trpělivě a s takou dávkou entuziasmu, že i ti, kteří přišli a šachy až tolik nehrají, byli naprosto vtaženi do tohoto světa bílých a černých figurek. Po velmi zajímavé besedě zahájil velmistr šachové bitvy s dvaceti šachisty všech věkových kategorií. Obrovskou zkušeností se stala tato šachová partie především pro benjamínky napajedelského šachu, kteří obsadili pět šachovnic. Čtyři kluci a jedna dívka srdnatě vzdorovali velmistrovým tahům a celé odpoledne se ne jen pro ně stalo zážitkem, který je jistě bude motivovat do dalších her a tréninku.

Potřesení rukou a dvacet tahů na zahájení všech partií uvedlo hráče do stavu největšího soustředění. Každý z dvaceti velmistrových oponentů si přál odehrát co nejlepší partii a s trochou štěstí ztískat nějaký ten bod s hráčem světové extra třídy. Po tři čtvrtě hodině hry, kdy David Navara už několikrát obešel všech dvacet hráčů, se poroučel ze hry první z nich, jenž po ztrátě dámy vyhodnotil situaci na šachovém stole jako bezvýchodnou a položením krále partii ukončil. V následujících minutách přibývalo dalších hráčů, kteří se dostali do bezvýchodné situace, a to s železnou pravidelností. Jakým překvapením pak byla asi po hodině a čtvrt první remíza, kterou uhrál pan Josef Velčovský. Velmistr si byl vědom drobné chyby a nabízenou remízu přijal. O totéž se pokoušel i jeden z nemladších šachistů, ale byl s úsměvem odmítnut a nakonec po dlouhé bitvě prohrál. Do závěrečných minut celé „simultálky“ držel s velmistrem krok i vedoucí šachového oddílu pan Ladislav Kolomazník, který velmistrovi podlehl po velmi vyrovnané partii. Koncovka střetnutí se přenesla na poslední dva stoly, za kterými seděli otec a syn Bažantovi. Napínavá atmosféra v zasedací síni vrcholila. Velmistr zadumaně chodil mezi oběma hráči a již nejspíš tušil, že Bažanti si minimálně remízu nenechají utéct. Po pár minutách bylo dobojováno. S remízami na posledních dvou stolech velmistr konstatoval, že na svůj vkus dnes udělal spoustu chyb, což vyústilo v celkově tři cenné remízy ve prospěch „napajedláků“.

Velmistrův pobyt v Napajedlích byl okořeněn i návštěvou hřebčína, procházkou po městě a společnou večeří s vedoucím oddílu. Nutno dodat, že David Navara si pobyt v našem městě náramně užil, pochválil úroveň zabezpečení celé akce a šachový um místních šachových nadšenců. Nezbývá než poděkovat hlavnímu organizátorovi celé návštěvy panu Emilu Macurovi, na jehož pozvání velmistr Navara přijel do Napajedel, a to i přes svůj nabytý program. Dík patří všem hráčům, návštěvníkům a i těm, kteří se na průběhu celé návštěvy podíleli a zajišťovali nezbytný servis.

Nezbývá než si přát, aby nás velmistr David Navara v budoucnu opět potěšil svou návštěvou.

Lukáš Smyček, sekretář

TJ FS Napajedla, z.s.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *