V sobotu 5. května 2018 se konal další ročník závodu Run Up 2018 – Napajedelské schody. Z této běžecké soutěže se pomalu stává jarní tradice pro všechny zájemce o sportovní i rekreační běhání.

Letošního ročníku se zúčastnilo téměř 150 běžců všech věkových kategorií, od dětí narozených v roce 2017 až po nejstarší účastníky, jejichž věk již dávno překročil čtyřicítku.

Závodníci nejmladších ročníků, jak chlapci, tak i dívky, závodili na méně náročném okruhu vytyčeném pořadateli v prostoru pod kostelním schody, od mladších žáků již běžci absolvovali výběh po kostelních schodech, kolem kostela, poté následoval seběh zpět na náměstí, kde se nacházel start i cíl závodu. Celý okruh se značným převýšením měřil téměř 300 metrů. Hlavní pozornost byla pochopitelně upřena na závod žen, které absolvovaly běh na 20 minut, a silněji obsazený běh mužů, který byl vyměřen na minut třicet.

Bohužel zde nemáme prostor, abychom mohli jmenovat vítěze všech kategorií, kterých pořadatelé vypsali celkem 15. Proto  zmíníme jen medailisty z hlavních kategorií. V ženách obhájila vítězství z loňského roku Jana Žaludková, běhající za tým Cyklogat Halenkovice, která stihla za 20 minut absolvovat 15 kol. Na druhém místě se umístila Kateřina Hromadníková z Otrokovic a třetí doběhla Petra Tunysová z domácího klubu Slečinky Napajedla. Obě závodnice absolvovaly ve vyměřeném čase 13 kol.

V soutěži mužů využil neúčasti loňského vítěze Přemka Žaludka loni druhý Jiří Kubíček z Mattoni freerun Zlín a zvítězil s výrazným náskokem s celkovým počtem 25 okruhů. Druhé místo obsadil Josef Hubáček z Kesbuku, který zaostal za vítězem o jedno kolo, a třetí nakonec doběhl napajedelský mladík Martin Palla, který stihl absolvovat celkem 23 okruhů. Martin byl také jedním z nejmladších účastníků závodu, ročník narození 2001. Kdo někdy alespoň jednou vyběhl schody ke kostelu, zajisté ocení výkon všech jmenovaných i všech ostatních, kteří se na start závodu postavili.

Celou akci provázel silný vítr, který komplikoval nejen samotné závody, ale také bohatý doprovodný program, o nějž se postarali třeba pracovníci ČČK Zlín, kteří v prostoru farní zahrady předváděli činnosti při ohrožení života, na náměstí pak názorně ukázali divákům, jak postupovat při záchraně raněných při dopravní nehodě. Potlesk zaslouží i dívky ze skupiny Rope Skiping Jumperky, mladé gymnastky ze Sokola Napajedla a děti ze skupiny Rytmíček, které obohatily program poutavými vystoupeními.

Velký dík patří také pořadatelům a sponzorům celé akce, kterými byli Sokol Napajedla, TJ FS Napajedla, z.s. oddíl ASPV Napajedla, Napajedla město v pohybu, Fatra Napajedla a Napabike. Zapomenout nemůžeme ani na napajedelskou farnost, která poskytla prostory farské zahrady, sociální zařízení a také trampolínu, na které nepřetržitě dováděly děti, které zrovna nezávodily. Vyzvednout bychom také měli řadu dobrovolníků z řad ASPV a Sokola Napajedla, kteří pomohli akci zorganizovat, především ředitele závodů Mgr. Jindřicha Poláka a hlavní rozhodčí Mgr. Katarínu Marčíkovou, kteří do organizace a průběhu závodů vložili nejvíce energie.

Na závěr bychom chtěli všechny zájemce o aktivní pohyb pozvat na další akci, kterou bude na podzim již tradiční Běh napajedelskou branou. Těšíme se na shledanou na startu.

Pavel Hrstka