Měsíc duben je již tradičně měsícem, kdy začíná naplno sezona turistických závodů. Turistický závod je v podstatě terénní běh na 2 – 6km (dle věkových kategorií),   při kterém se plní stanovené disciplíny.

Turistický se jmenuje proto, že jej pořádá Klub českých turistů společně s Asociací turistických oddílů. Nejdříve jsou každoročně pořádány postupové  Mistrovské závody v jednotlivých krajích, potom v květnu a červnu tři celorepublikové pohárové závody, po nichž následují Mistrovství České republiky a Mezinárodní mistrovství. Ačkoliv je sezona turistických závodů krátká, oddíly se věnují přípravě celoročně. Je potřeba  trénovat nejen běh, ale i ostatní disciplíny: hod kriketovým míčkem na cíl, plížení, přechod lanové lávky, poznávání turistických a topografických značek, kulturně poznávací činnost, určování  dřevin, vázání uzlů,  odhad vzdálenosti, orientace mapy a starší kategorie ještě navíc azimutové úseky. Jak je patrné, turistický závod tedy není jen o překonání určité vzdálenosti, ale je třeba prokázat ještě další znalosti a dovednosti.

 

Uspořádáním Turistického závodu  Mistrovství Zlínského kraje 2018 byl pověřen napajedelský odbor KČT a Azimut 1403. Termín závodu byl stanoven na sobotu 7. dubna. Start, cíl a zázemí závodu bylo v objektu  Kláštera,  a tak již od brzkých ranních hodin byl za   budovou kláštera čilý ruch. Bylo potřeba vyznačit barevnými fáborky trasy dle věkových kategorií, připravit kontrolní stanoviště jednotlivých disciplín, připravit výpočetní středisko atd. Po 8. hodině se začali sjíždět závodníci. Jelikož se jednalo o krajský závod, tak mezi zúčastněnými oddíly, které se turistickými závody zabývají, nechyběli závodníci z Napajedel, Otrokovic, Březolup, Bojkovic, Uherského Hradiště, ale přijeli i „přespolní“ – z Orlové a z Brna. Postupně bylo vše připraveno a tak mohli  v 9:45 nastoupit závodníci k slavnostnímu zahájení závodu. Po přivítání závodníků a seznámení s organizací závodu byly rozdány startovní čísla, a v 10:15 vybíhal první závodník na trať. Celkem na trať vyběhlo  78 závodníků. Od rána bylo slunečné počasí, atmosféra přátelská, trasa závodu kopcovitá, ale při běhu rozkvétající přírodou a zvuků cvrlikání ptáčků, to vůbec nevadilo.  Po doběhnutí posledního závodníka a zpracování výsledků proběhlo ve 14 hodin slavnostní vyhlášení výsledků a předání medailí v jednotlivých kategoriích.

Za napajedelský oddíl závodilo 15 závodníků, kteří získali 4 zlaté medaile, 1 stříbrnou a 2 bronzové. Všem našim medailovým závodníkům blahopřejeme k postupu na závody českého poháru.

Kdo by si myslel, že jsou turistické závody jen pro omezenou věkovou skupinu, ten by se mýlil – vždyť nejmladšímu závodníkovi v kategorii rodiče s dětmi byly teprve 3 roky, a nejstaršímu úctyhodných 78. Turistický závod je tedy skutečně pro každého, stejně jako turistika sama. Za organizační štáb patří poděkování všem závodníkům za jejich sportovní nasazení v rámci pravidel závodu, a také všem pořadatelům a rozhodčím z řad rodičů a příznivců turistických závodů, bez jejichž obětavosti a nezištné pomoci by nebylo možné závod uspořádat. Poděkování patří též Městu Napajedla a KČT, oblasti Valašsko Chřiby za finanční příspěvek.

 

Alena Velecká

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *