3.ročník „Běhu Napajedelskou branou“

            V sobotu 22. září 2018 se konal již třetí ročník závodu Běh napajedelskou branou. Oproti předchozím letům měl letošní ročník dvě zásadní novinky. Jednak byl celý běh koordinován s oslavami napajedelských Sokolů, kteří si na odpoledne připravili přehlídku svých aktivit a úspěchů v rámci Dne Sokola, a jednak to bylo oblačné až místy slunečné počasí, které znamenalo výrazný posun oproti předchozím deštivým ročníkům.

            Možná i obě tato „vylepšení“ vedla k tomu, že účast na letošním ročníku byla doposud nejvyšší v krátké historii závodu. Celkem se závodu zúčastnilo 167 závodníků, z toho 102 dětí a 65 dospělých. Děti se utkaly na kratších tratích, jejichž délka začínala na sto metrech a s věkem se prodlužovala, dospělí pak mohli volit mezi dvěma variantami tratí – dvoumílovou (asi 3,2 km) a pak hlavní tratí, jejíž délka byla již tradičních 5 mil (asi 8 km).

             Na žákovských tratích se závodilo s obrovským elánem, tekly slzy radosti i zklamání, zvláště v nejmladších kategoriích. Mimochodem, nejmladší závodník má v rodném listu napsáno datum 2017…S prodlužující se délkou trati narůstala i nervozita a také touha závodníků vyniknout a dosáhnout co nejlepšího výsledku. Byli jsme tak svědky velmi hodnotných výkonů jak v kategorii chlapců, tak i dívek.

Prvním vrcholem byl závod na dvě míle, kterého se zúčastnilo celkem 17 závodníků, mezi ženami zvítězila Marianna Vaňáčová a mezi muži David Šimek. Pak se postavili na start závodníci hlavního běhu na 5 mil. Tohoto klání se zúčastnilo celkem 48 běžců. Celkovým vítězem a držitelem nejlepšího času se stal bystřický vytrvalec Ondřej Velička, který osmikilometrovou trať zvládl v čase 29,27 min. Mimochodem jde o českého ultramaratonce, rekordmana v běhu na 100 km a také na 24 hod, účastník běhu Spartathlon v délce 247 km, který se o závodu dozvěděl v sobotu ráno a v rámci tréninku si jej šel zaběhnout a dopadl jako Caesar – přišel, viděl a zvítězil. Pod třicet minut se dostali i druhý Přemysl Žaludek a třetí Pavel Trňáček.

Mezi ženami zvítězila Jana Žaludková, úspěšná vítězka řady napajedelských i jiných běžeckých závodů. Na druhém místě skončila napajedelská naděje, teprve osmnáctiletá Alexandra Kudelová a bronzový stupínek obsadila Jitka Bařinová. Měli bychom zmínit i nejstarší účastníky závodů. Jelikož jde o muže, myslím že můžeme u obou uvést rok narození. V běhu na 2 míle to byl pan Vladislav Knebl, ročník narození 1935, a v hlavní kategorii pak Jaroslav Velička, narozen v roce 1944.

(kompletní výsledky na: http://vpohybu.unas.cz/vysledkybnd2018.pdf)

Samozřejmě je nutno zmínit sponzory, bez nichž by nemohli úspěšní účastníci obdržet hodnotné ceny. Jsou to Fatra Napajedla, Autoelektro Janota, Napabike a také kino Napajedla. O organizaci závodu a pořadatelskou službu se pak postarali dobrovolníci z organizace Napajedla, město v pohybu, TJ Napajedla, ASPV Napajedla a také členové napajedelského Sokola v čele se starostou napajedelské obce sokolské panem Jiřím Kaňovským. Poděkování za podporu patří také městu Napajedla a paní starostce Ireně Brabcové, která nad závodem přejala záštitu.

Součástí krásného sportovního odpoledne pak byl i nabitý doprovodný program, na němž se podíleli především členové napajedelského Sokola. Jednalo se o soutěž ve šplhu na laně, představení nového a stále populárnějšího sportu parkúru, ukázky z pódiových skladeb, vystoupení napajedelských gymnastek a prezentace úspěchů Sokola Napajedla.

Na závěr bychom měli pochválit všechny, kdo se závodů zúčastnili a nezůstali doma. Každý pohyb je zdraví prospěšný a je třeba jej podporovat. Chtěli bychom také všechny zájemce o pohyb.

Jana Marušáková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *